KONCEPT MĚSTA
Můj koncept vychází z "barokní krajiny", kdy je mým záměrem, aby město s okolní krajinou splynulo v jeden celek.
Město je obehnané parkem, který má volně přecházet do okolní agrární krajiny. Ta se má navrátit k původnímu rázu, kdy pole byly menší a odděleny polní cestou lemovanou alejemi. Tím se park v podstatě rozšíří z hlediska turistiky o několik dalších kilometrů.
Další výhodou bude snížení prašnosti z polí a snížení hlukové dopravy jak z letiště tak i dálníce a přidružených komunikačních spojů.
Město má hlavně rezidenční funkci. Proto počítám s menší dopravní zátěží a převážnou bytovou výstavbou v podobě micro-housingu. Ve městě by neměly být žádné rodinné domy.
Město je pomyslně rozděleno na 3 prstence.
Prstenec C tvoří uzavřené bytové komplexy - kolektivní bydlení. Výška jednoho bloku nepřesáhne 3 podlaží, kdy bloky budou různě koncipovány nad sebou (viz ilustrativní obrázek níže) čili maximální výška je pak lokálně 6 podlaží.
Jednotlivé komplexy budou mít vždy svá specifika, kterými se budou lišit od ostatních kvůli lepší orientaci. (Nad specifiky ještě stále přemýšlím :) )
Prstenec B tvoří směs polyfunkčních domů. Zahrnuje také lokální centra a náměstí s důležitými budovami. Uvažuji s průměrnou výškou 5 podlaží a ojediněle podlaží 7 kvůli výhledům.
Poslední část A je tvořena opět bytovými domy. Tyto budou dražší a pro menší počet lidí. Výška by se měla pohybovat na 5 - 6 podlaží. Jelikož je tato část napojena na pobřežní promenádu budou v parteru umístěny bary, restaurace a obchůdky.
Schéma hlavních komunikací města
Červeně jsou komunikace pro dopravu. Ta probíhá městem po kružnicích. MHD bude jezdit městem v krátkých intervalech právě kruhově a bude autonomní. Město je městem krátkých vzdáleností, kružnice jsou od sebe cca 150m - není tedy problém někam dojít pěšky.
V sekci B jsou umístěny 3 hlavní městská náměstí. Ta jsou propojena pěšími třídami o šířce cca 30m. Na těchto náměstích jsou soustředěny důležité budovy (školy, soud, knihovny, banky atd.) Pro lepší orientaci je tento prstenec doplněn lokálními náměstími.
Dobrý den,
OdpovědětVymazat1 koncept se mě líbí, město vychází z barokní krajiny kterou si musíme vytvořit a prochází do ní, mělo by dojít k určitému splynutí dvou vrstev struktury krajiny a struktury města
2 pozor na paralelní okrsku s dálnicí která je důležitá a zajištuje dopravní obsluhu v oblasti, někam zmizela a určitě by neměla vést městem
3 ted je vaším ukolem navrhnou barokní krajinu (širší okolí), musíte brát v zřetel stávající ifrastrukturu, popř. navrhnout novou a najít všechny hodnotné krajinné prvky a implantovat do vaší barokní krajiny (stávající aleje, remízky, lesíky, louky, parcelace atd, cesty), nesmíte zničit dopravní propojení oblasti...mezi osídlením a hlavní dopravní infrastrukturou, popř. navrhnou nová propojení, nebo lepší!
4 pamatovat kdo se o to bude starat (baokní krajinu, musí být životaschopná), možná navrhnout do krajiny statky - body (můžou vyrábět a dodávat městu zdravé potraviny) symbioza
5 ted nenavrhujte vnitřní město jen strukturu barokní krajiny které městem prochází (cesty, aleje, průhledy) jako radiály, osy. Město budete navrhovat později. Koncept a myšlenka města je ted daná. Nemyslete tak na město jako na krajinu, až budete mít krajinu město se samo zjeví.
6 dobré je, že jste se zamýšlel nad přívodem vody, doufám, že nejde do kopce
7 co opuštěný lom? bude mít nějakou krajinou funkci?
Takže dopracovat barokní krajinu na základě reálného stavu
RL
Dobrý den,
OdpovědětVymazatkoncepce barokní krajiny s přesahem do zeleného města je podle mne skvělý nápad.
K tomu mi nesedí rozhodnutí, že ve městě nebudou rodinné domy. Pokud má být koncept citlivý, tak není možné zrušit tradiční bydlení, které zároveň může zajistit plynulý přechod do krajiny.
Barokní krajina jsou dominanty, průhledy a vazby na okolní kopce, kostely apod. Využijte to a máte hvězdný návrh.
Dobrý den,
OdpovědětVymazatdle toho, co jsme spolu probírali osobně:
1/ celý koncept je moc fajn, srozumitelný, jasný
2/ velmi dobře je, že pracujete s dolesněním krajiny, mezemi atp.
3/ tři prstence města by měly mít srozumitelný důvod, proč jsou hmotově a výškově navrženy tak, jak jsou
4/ pozor na orientaci v místě, pořád tu jsou ony "barokní" urbanistické principy jako osy, průhledy, náměstí, dominanty, opakování, gradace (odůvodněná jezerem? polnostmi kolem?), které stále tvoří dobré město, byť vymyšlené moderně
5/ farmy obhospodařující okolní polnosti jsou za mě pro individuální bydlení (vzhledem k tomu, že se jedná o město čistě pro bydlení) dostatečné... ale ty individuální rodinné domky klidně ještě zvažte..
6/ na rozměrové řešení řezu ulicemi se raději mrkněte do skript urbanismu či do Neuferta
JM